J.R.R. Tolkien był pisarzem, który lubił wplatać do swoich historii wątki fantastyczne. Zazwyczaj opierał się na starodawnych, europejskich legendach, a wykreowane przez niego światy zachwycały pieczołowitą szczegółowością i przywiązaniem do detalu. Hobbit od Tania Książka to zaraz obok trylogii Władcy pierścieni najbardziej kultowe dzieło tego autora. Choć jest to książka skierowana przede wszystkim do dzieci, to sprawdzi się również u dorosłych miłośników fantastyki.

Bilbo Baggins i jego przygody z tajemniczym pierścieniem

Historia zaczyna się spokojnie. Poznajemy marudnego Bilbo Bagginsa, którego nieoczekiwania nawiedza gromada krasnoludów. Po pełnej napięcia rozmowie, Baggins decyduje się dołączyć do tej grupy dziwaków i wyrusza w pełną niebezpieczeństw wyprawę po skarby. Po drodze natrafia na wyjątkowy pierścień, kradnie go Golumowi i odkrywa, że ta niewinna błyskotka pozwala mu stać się niewidzialnym. 

Prosta historia, wiele prawd


J.R.R. Tolkien mimo prostej fabuły przemyca w swojej powieści wiele uniwersalnych prawd. Pisarz wplata pomiędzy kolejne przygody wątki opowiadające o podstawowych wartościach, jakimi powinien kierować się człowiek. Między innymi dlatego, książka ta często przywoływana jest w szkołach podstawowych (w wielu państwach należy do obowiązkowego kanonu lektur). Nie sposób też nie zauważyć niesamowitej umiejętności Tolkiena do tworzenia nowych mitów. Jego uniwersum jest ogromne; każdy obszar ma swoją historię, własne legendy i społeczności, które posiadają oryginalne tradycje. Choć od premiery Hobbita minęło już kilkanaście lat, to wciąż warto wracać do tej lektury.

Hobbit to:

  • powieść fantasy skierowana do młodszych czytelników,
  • historia o wyprawie grupki krasnoludów, do których dołącza Bilbo Baggins,
  • opowieść, która oficjalnie nie posiada kontynuacji, choć wielu czytelników uważa za takową trylogię Władcy Pierścieni (ta dzieje się w tym samym uniwersum),
  • przypowieść o dobru i złu, która opiera się na starodawnych skandynawskich legendach.